لوازم آشپزخانه

برای خرید توستر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

توستر چیست؟

توستر یا فر برقی یکی از لوازم پرکاربرد و کار راه انداز آشپزخانه به شمار می آید و جای کمی اشغال می کند. همان طور که از نام آن پیداست هم توستر است که برای تست کردن و برشته کردن نان مورد استفاده قرار می گیرد و هم به عنوان فر برای پخت کوتاه مدت مانند ذوب کردن پنیر روی غذاها و موادی که نیاز به زمان پخت خیلی زیادی ندارد استفاده می شود.. سایر مصارف آن، گرم کردن نان های فریزر شده، گرم کردن پیتزا و غذاهای دیگر، پخت کیک، کباب کردن جوجه، بریان کردن و آب کردن مواد منجمد به کار می رود.

این دستگاه ها معمولاٌ با استفاده از المنت های حرارتی کار کرده و برخی از آن ها به فن نیز مجهز هستند که گرما را در محفظه به جریان در می آورد. آون توسترها با درب شیشه ای بهترین گزینه هستند، چرا که می توانید بر تمام مراحل پخت نظارت داشته باشید. جهت سهولت تمیز کردن داخل توستر، می توان سینی خرده های غذای این دستگاه را داخل آن قرار داد.. این سینی قابل جابجایی و شستشوی آسان است. آون توسترها معمولاٌ دارای انتخابگرهای چرخشی هستند که با استفاده از آن ها می توان دمای فر، نوع پخت و همچنین زمان پخت را تنظیم کرد.

در سال های اخیر با اضافه شدن تایمرهای دیجیتالی، دکمه های تماسی و سیستم های کنترل از راه دور، سرعت پیشرفت این دستگاه شتاب بیشتری گرفته است

عملکرد کانوکشن در توستر چیست؟

با این مثال عملکرد convection برای ما روشن‌تر می‌شود، یک روز سرد زمستان را در نظر بگیرید که باد می‌وزد در این شرایط ما سرما را بیشتر احساس میکنیم نسبت به روزی دیگر که دما یکسان بوده و بادی نمی‌وزد. این مثال مشابه پخت و پز با فن کانوکشن است. در توستر با ویژگی convection حرارت بیشتر شده و همچنین گرما در تمام نقاط توستر به طور یکنواخت پخش می‌شود.

در استفاده از توستر بدون کانوکشن، گرما از دیواره‌های توستر به مواد غذایی منتقل می‌شود که در این حالت حرارت در نقاط مختلف توستر متفاوت است و ممکن است در یک نقطه حرارت بیشتر از نقاط دیگر باشد در نتیجه موادغذایی هم به‌طور یکنواخت نمی‌پزند که تکنولوژی کانوکشن این مشکل را برطرف کرده و باعث می‌شود که در زمان استفاده از توستر گرما به‌طور یکسان در محفظه توستر پخش شود.

در هنگام خرید توستر باید به چه نکاتی توجه کرد ؟؟

توستر های مختلفی با قابلیت و ویژگی های مختلفی وجود دارد که هر کدام به یه نحوی نیاز های ضروری ما را در آشپزی کردن برطرف میکند در این بخش میخواهیم شما عزیزان را  راهنمایی کنیم که در هنگام خرید توستر به چه نکاتی توجه کرد آشنا کنیم.

در هنگام خرید دقت کنید که یک آون توستر خوب باید درب شیشه ای نسوز و نشکن داشته باشد و سینی کشویی آن متصل به درب باشد بصورتیکه با باز کردن درب، سینی نیز به سمت شما به بیرون بیاید تا جمع آوری غذای داغ را راحت کند.

داشتن سینی دوم، زیر سینی اول نیز یکی از واجبات این دستگاه است چرا که خرده نان های ریخته شده از سینی اول را براحتی می توانید از سینی دوم جمع آوری کنید.

دقت کنید که دستگاه پایه داشته و از کف فاصله داشته باشد چرا که اگر روی سطح کابینت قرار بگیرد احیانا با نشت آب روی کابینت، دستگاه اتصالی کرده و با برق گرفتگی مواجه می شوید

معایب آون توستر

توستر های مختلفی با قابلیت و ویژگی های مختلفی وجود دارد که هر کدام به یه نحوی نیاز های ضروری ما را در آشپزی کردن برطرف میکند در این بخش میخواهیم شما عزیزان را با معایب آون توستر آشنا کنیم

معایب آون توستر :

۱ مصرف برق نسبتا زیاد را می‌توان یکی از نقاط ضعف توسترها نامید که البته و با توجه به مدت زمان کوتاهی که از آن استفاده می‌شود تاثیر چندانی بر قبوض شما نخواهد داشت.

۲ زمان گرم کردن طولانی نیز یکی از نقطه ضعف‌های این دستگاه ها ی آون توستر در مقایسه با ماکروویوها می‌باشدکه تا یه حدودی وقت ما را تلف میکند.

۳ داغ شدن بدنه خارجی دستگاه آون توستر نیز از عواملی است که ممکن است کمی برای کودکان خطرساز باشد  و احتمال سوختگی داشته باشد و اگر آون‌توستر خریدید حتما این موضوع را به کودکانتان یادآوری نمایید

مزیت های آون توستر

میخواهیم شما عزیزان را با  برخی مزیت های آون توستر آشنا کنیم

۱_کارکرد بسیار ساده. از آن‌جایی که منبع گرمای آون‌توسترها جریان برق می‌باشد و المنتهای استفاده شده در این دستگاه‌ها بسیار بی‌خطر می‌باشند شما در حین کار و در زمان پخت غذا می‌توانید هر زمانی که احساس کردید درب آن را باز نموده و از کم و کیف پخت غذا اگاه شوید. کاری که به دلیل پیچیدگی سیستم امواج در ماکروویوها نمی‌توان انجام داد.

۲_ امکان کارکردن راحت. با توجه به این که عموما سیستم تنظیمات توسترها به صورت مکانیکی بوده کارکردن با آن‌ها برای اکثر افراد آسان بوده و از این لحاظ مشکل خاصی وجود ندارد

۳_ امکان تنظیمات نوع پخت راحت و متغیر. در آون‌توسترها عموما المنت‌های پایین، المنت‌های بالا، جوجه گردان و فن کانوکشن وجود دارد که این تنظیمات قدرت عمل زیادی را برای پخت انواع غذا به شما می‌دهد

ویژگی های پر اهمیت توستر

توستر ها دارای ویژگی ها متفاوتی هستند که در این بخش قصد داریم در رابطه با ویژگی های پر اهمیت دستگاه توستر مطالبی را برای مشتریان عزیز ارائه دهیم

یکی از ویژگی های پر اهمیت توستر درب شیشه ای نسوز و نشکن آن است. سینی متصل به درب که با باز کردن درب آن, سینی نیز کشویی به طرف شما بیرون کشیده شود. زیرا کشیدن سینی داغ به بیرون و جمع آوری غذای داغ یکی دیگر از معضلات این گونه دستگاه هاست که باید رفع شده باشد. دوم؛ داشتن سینی زیرین که جمع آوری خرده نان های ریخته شده زیر دستگاه را آسان تر می کند. سوم؛ بلند بودن دستگاه از کف، زیرا وقتی دستگاه روی کابینت قرار می گیرد باید از سطح کابینت بالاتر باشد. زیرا مبادا نشت آب از روی کابینت باعث برق گرفتگی شود.

نکات مهم برای استفاده از آون توستر

توستر ها دارای ویژگی ها متفاوتی هستند که در این بخش قصد داریم در رابطه با نکات مهم برای استفاده از توستر مطالبی را برای مشتریان عزیز ارائه دهیم.

قبل از استفاده از دستگاه توستر  به نکات زیر توجه نمایید:

برای رفع بوی بد در اولین استفاده، بعد از برداشتن لوازم همراه توستر و چسب های نگه دارنده دستگاه حدود نیم ساعت  توستر را با در باز روشن نمایید و در صورت امکان محل را ترک کنید.

این توستر فقط برای پخت و پز غذاها و مواد خوراکى طراحی شده است، اکیداً از کاربردهای دیگر خودداری کنید.

از دور بودن کابل برق توستر از قسمت های داغ توستر و محل های داغ موجود در اطراف اطمینان حاصل کنید.

دقت کنید حتماً دستگاه حداقل ۱۰ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.

زمانی که دستگاه در حال استفاده است، سطح خارجی (کاور) دستگاه و سطح شیشه داغ می باشد، از لمس آن خودداری نمایید.

دستگاه را روی سطح صاف و بدون شیب قرار داده و از کشیدن هرگونه پوشش حین استفاده و از قرار دادن اشیا روی آن خودداری فرمایید.

بهتر است که لوازم توستر را قبل و بعد از استفاده بشویید.

زمانی که در توستر باز است دقت کنید که روی آن فشار وارد نشود و هنگام خارج کردن وسایل از داخل توستر آن را روی شیشه قرار ندهید چرا که امکان شکستن شیشه وجود دارد.

بعد از استفاده ازتوستر به سرعت آن را تغییر مکان ندهید، اندکی صبر کنید تا خنک شود و بعد حرکت دهید.

هرگز توستر را در محیط مرطوب یا نم کشیده و یا آتش زا و قابل اشتعال روشن ننمایید.

از چکیدن یا پاششں آب روی شیشه داغ دستگاه جلوگیری کنید.

اگر روی سینی توستر خراشی ایجاد شد از آن استفاده نکنید، در غیر این صورت ممکن است ایجاد بیماری کند.

این دستگاه برای استفاده کودکان یا افراد کم توان ذهنی یا بیمارانی که تحرک سختی دارند و یا افراد کم تجربه در این زمینه طراحی نشده است، لذا در هنگام استفاده باید اطلاعات لازم را به فرد برسانید و دقت کنید که کودکان با این دستگاه بازی نکنند.

آون توستر بخرم یا توستر ساده ؟؟

توستر ها دارای ویژگی ها و قابلیت  متفاوتی هستند که در این بخش قصد داریم شما عزیزان را رهنمایی کنیم که با توجه به راهنمایی ها متوجه شوید که آون توستر بخرید یا یک توستر ساده

ابتدا از خود بپرسید که از آون توستر خود چه انتظاری دارید؟ برای چه منظوری آن را می خرید ؟ اگر فقط تست کردن نان باشد، توسترهای ارزان و ساده شما را راضی می کنند. اگر غیر از تست کردن و گرم کردن نان برای گرم کردن پیتزا و پیراشکی و تکه های کوچک غذا و همچنین برای ذوب کردن پنیر و تهیه نان سیر و … بکار خواهید برد توستر ساده به درد شما نمی خورد باید آون توستر بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *